Postanite naš član

Ispunite obrazac i postanite član Pčelarske udruge Labin

Obrazac

U subotu, 23. studenog 2013. godine udruga pčelara Labin je ugostila poznatog slovenskog uzgajivača Marka Debevca koji je za prisutne pčelare održao predavanje na temu «Organizirano liječenje pčela od varoe i uzgoj matica putem oplodnjaka» u Maloj vijećnici Grada Labina. U prvom dijelu predavanja gospodin Debevec se osvrnuo na problematiku liječenja varooze s naglaskom na veliki gubitak pčelinjih zajednica u Sloveniji prošle godine, objašnjavajući uzroke toj nevolji koja je nažalost ostavila svoj trag i kod nas. U drugom dijelu predstavio je svoju tvrtku, tehnologiju pčelarenja i svoju metodu uzgoja matica

Marko Debevec i njegova obitelj bave se uzgojem matica čiste kranjske pasmine već 25 godina i njegova tvrtka APIS M&D d.o.o. koja posluje pod tim imenom od 1990. godine jedna je od najstarijih uzgajivača matica u Sloveniji. Posjeduju 150 košnica na različitim lokacijama, proizvode med i ostale pčelinje proizvode, a posebno su zanimljive ukrasne svijeće izrađeni od prirodnog pčelinjeg voska. Izuzetna kvaliteta ovih matica  je plod dugogodišnjeg profesionalnog rada,  temeljenom na 40-godišnjoj obiteljskoj  tradiciji  u pčelarstvu i bogatom iskustvu, a kontroliraju je stručnjaci s Poljoprivrednog instituta Slovenije. Debevec je razvio vlastiti sustav poliuretanskih LR-nukleusa, podijeljenim na tri jednaka dijela s pripadajućim okvirima podržanim posebnim plastičnim vješalicama vlastitog dizajna . Pčelinje zajednice u tim nukleusima lakše prezimljuju i u proljeće se dijele u četiri nukleusa . Zahvaljujući naprednoj  tehnologiji i izolacionom materijalu od kojeg su načinjeni nukleusi, Marko Debevec je svojim maticama osigurao start 15-20 dana ranije od ostalih slovenskih uzgajivača.
Uspješan uzgoj stanica rezultat je i pozicije uzgojnog centra (središnja Slovenija, izolirana mikrolokacija). Dolina
okružena šumom gdje prevladava smreka, jela, javor, jasen, kesten i hrast  pčelama pruža izvrsnu pašu tijekom cijele godine, što je od ogromnog značaja  za kvalitetan uzgoj matica u cijeloj sezoni parenja. Iako vole naglašavati da inzistiraju na kvaliteti, a ne na kvantiteti uzgojenih matica, činjenica da godišnje proizvedu 1.000 do 1.200 oplođenih matica govori puno o uspjehu ove tvrtke. Osim toga, matice se uzimaju samo iz nukleusa s poklopljenim leglom, što osigurava njihovu vrlo visoku kvalitetu. Sve matice su označene posebnim brojem što olakšava kasniju kontrolu.

Osim uzgojem matica APIS M&D d.o.o. bavi se i proizvodnjom i prodajom pčelarske opreme, te nudi i stručne savjete iz područja uzgoja matica i očuvanja zdravlja pčela. Trgovinu ćete naći u Vrhniki, ali Marko vodi i ambulantnu prodaju, pa njegov kombi možete vidjeti po sajmovima (Celje, Ljubljana, Maribor), ali i kod samih pčelara, jer otkupljuje njihov vosak i prerađuje u satne osnove, a osim toga proizvodi i pogače za prihranu pčela. Zastupnik je inox-programa «Mineli» iz Kragujevca (Srbija) i »Quarti Italy» iz Barzana (Italija), a zanimljiva su i neka inovativna rješenja o kojima je gospodin Debevec pričao na predavanju u Labinu. Sve proizvode ovog proizvođača uskoro će za Županiju Istarsku distribuirati tvrtka «Agroval» d.o.o. iz Buzeta.Prijava

Pretraživanje

Herbarij

Ljudi su od davnina koristili biljke iz svoje okoline za različite potrebe, pčelari biljke gledaju drugačijim očima, prije svega se informiraju o onim medonosnim

Opširnije...

Košnice

Docs / SupportKošnica je nastamba za pčele u kojima zbog lakše manipulacije pčelama i medom čovjek smješta pčelinje zajednice. Nekad da bi došao do meda ljudi su morali ugušiti pčele. Razvojem pčearstva dolazi se do novih spoznaja pa tako bilježimo brojne vrste košnica.

Opširnije...

Vrste pčela

Vrste pčelaNa svijetu ima približno oko 20 000 vrsta pčela gotovo na svim kontinentima. Najčešća je vrsta pčela medarica (apis mellifera), podrijetlom iz Afrike. Naselila se u Mediteranske zemlje i Europu prije nego što se nastanila u Aziji, Australiji i Sjevernoj Americi.

Opširnije...

Joomla templates by Joomlashine