Postanite naš član

Ispunite obrazac i postanite član Pčelarske udruge Labin

Obrazac

U Labinu 27 svibnja 2017. godine pčelarska udruga Labin ugostila je slovenske pčelare iz Idrije. Bio je to prvi posjet pčelara iz Idrije u Labin. Najava dolaska u Labin zbila se je u Idriji u siječnju ove godine na radnom sastanku između pčelarskih udruga Labin i Idrije te LAG-a Istočne Istre i slovenskog LAS-i. 

Svrha sastanka u siječnju bio je unaprijediti pčelarstvo između pčelarskih udruga Labina i Idrije.

Upravni odbor na čelu s predsjednikom udruge Darko Martinovićem organizirao je doček Slovenskih pčelara.

Kao dobar domaćin pčelarska udruga Labin potrudila se je da ovaj susret ostane  u dobrom sjećanju te je izradila  cjelodnevni program i uključila Grad Labin, gradski muzej Labin, ponudu domaćeg ulja iz stancije Negri, posjet pčelinjaku, obilazak Raše i obilazak starog Plomina.

Pčelari iz Idrije stigli su u Labin u subotu oko 9 i 30. Dobrodošlicu im je zaželio predsjednik udruge Darko Martinović  u Polivalentnoj dvorani gradske knjižnice Labin. U ime Grada i LAG-a Istočne Istre Mirela Faraguna je uz dobrodošlicu upoznala  sve prisutne koji su  planovi i želje pčelarske udruge Labin. Predsjednik udruge pčelara Idrije Martin Kolenc zahvalio se je na dobrodošlici.

Darko Martinović putem prezentacije upoznao je pčelare iz Idrije o pčelarima Labinštine i pašnim resursima. Nakon prezentacije ravnatelj Gradskog muzeja Vedran Kos i pčelari iz Idrije uputili su se u Lamparnu i ispred ulaska u jamu Labin ( šoht ) održao predavanje o početku rudarenja na Labinštini i koji je značaj imao rudnik za ovaj kraj i državu.

Da nebi bilo samo rudarenje domaćin se je potrudio da se gostima približe i autohtoni proizvodi ( maslinovo ulje, vino itd ). Posjetili smo kušaonu maslinovog ulja i vina kod familije Negri u starom gradu. Familija Negri održava stoljetnu tradiciju proizvodnje maslinovog ulja i vina na Labinštini. Kako bi gosti iz Idrije bolje upoznali naše maslinovo ulje i vino održana je kratka prezentacija.

Biti u starom gradu Labina, a ne posjetiti gradski muzej  bio bi promašeni izlet. Da se to ne dogodi ravnatelj muzeja Vedran Kos približio je svu povijest našega kraja u gradskom muzeju, a najzanimljiviji trenutak  bio je  u podrumu muzeja gdje je postavljeno u dužini od 200 m rudarsko okno.

U popodnevnim satima posjetilo se je pčelinjak na Trgetu kod pčelara Cvetka Gortana na kadulji, a nakon toga posjetila se je Raša gdje nas je čekao vodić Mladen Bajramović. Bajramović prezentira gostima kako se je izgradila Raša i koju je ulogu imala u to vrijeme Raša.

Zbog kratkoće vremena nismo posjetili pčelinjak na Bagremu već smo Bagrmovu pašu samo obišli preko Cera i Kraj Drage, prema Šumberu I Kršanu.

Na kraju cjelodnevnog programa prije zajedničke večere u restoranu kod Dorine u Plominu goste iz Idrije ponovo je preuzeo ravnatelj muzeja i s njima obišao stari grad Plomin. Plomin ima zanimljivu povijest sa svojom crkvicom sv. Jurjaj Starog iz XI. st i utvrdom, a zidine ukrašavaju Plominski zvončići koji se mogu naći samo u Plominu.

Zajednička večera i razmjena poklona je samo točka na kraju cjelodnevnog druženja između pčelarskih udruga Labina i Idrije.

Predsjednik udruge pčelara iz Idrije Martin Kolenc zahvalio se predsjedniku udruge Labin Darku Martinovoću na ugodnom druženju i pozvao da posjetimo Idriju kad zaželimo.

 

Cvetko Gortan

Prijava

Pretraživanje

Herbarij

Ljudi su od davnina koristili biljke iz svoje okoline za različite potrebe, pčelari biljke gledaju drugačijim očima, prije svega se informiraju o onim medonosnim

Opširnije...

Košnice

Docs / SupportKošnica je nastamba za pčele u kojima zbog lakše manipulacije pčelama i medom čovjek smješta pčelinje zajednice. Nekad da bi došao do meda ljudi su morali ugušiti pčele. Razvojem pčearstva dolazi se do novih spoznaja pa tako bilježimo brojne vrste košnica.

Opširnije...

Vrste pčela

Vrste pčelaNa svijetu ima približno oko 20 000 vrsta pčela gotovo na svim kontinentima. Najčešća je vrsta pčela medarica (apis mellifera), podrijetlom iz Afrike. Naselila se u Mediteranske zemlje i Europu prije nego što se nastanila u Aziji, Australiji i Sjevernoj Americi.

Opširnije...

Joomla templates by Joomlashine