Postanite naš član

Ispunite obrazac i postanite član Pčelarske udruge Labin

Obrazac

U Idriji 18 rujna 2014 godine predstavnici Grada Labina i pčelarske udruge Labin prisustvovali su svečanom otvaranju Gradskog pčelinjaka. Idrijski gradski pčelinjak je jedinstven primjerak majstorski izgrađen, umjetničko oblikovan i oslikan gradskim motivima i jedan je od bisera Slovenskog pčelarstva 20 stoljeća. Pčelinjak se nalazi u neposrednoj blizini crkvice svetog Trojstva, gdje je po legendi 1490 godine otkrivena živa srebro.

Pčelinjak je izgrađen 1925 godine po želji Pavla Lapajneta znamenitog Idrijskog trgovca čipkom. Dobar status u društvu omogućio im je da si mogu priuštiti i oslikavanje pčelinjaka po motivima okruženja u kojem su živjeli.Od vremena osnutka i događaji koji su se dešavali kroz povijest pčelinjak je do kraja drugog svjetskog rata bio u vlasništvu Lapajnetovih, a nakon tog je nacionaliziran i stalno mijenjao vlasnike Od postavljanja pa do 1979 godine za pčelinjak i za pčele brinuo se je Julij Lapajne, rod Pavla. Po njegovoj smrti naslijedio ga je njegov sin Peter Lapajne koji se je brinuo za pčelinjak do 1981 godine i od tada takav jedinstven primjerak prepušten zubu vremena.

Obnova Gradskog pčelinjaka
Nakon dugih godina propadanja 2013 godine Općina Idrija skupa sa pčelarskom udrugom Idrija i ICRA d.o.o pokreću cjelovitu obnovu tog jedinstvenog pčelinjaka. Pokušalo se je da se izvorno obnovi koliko je moguće ( drvo, konstrukcija, okna, vrata ) . Zbog dotrajalih košnica moralo se je pristupiti temeljitoj obnovi, a oslikavanje je prepušteno Idrijskom umjetniku Danilu Jereb.

Na svečanom otvaranju pčelinjaka u ime pčelarske udruge Labin prisustvovali su gosp. Darko Martinović delegat Istarske županije u HPS-u i Cvetko Gortan povjerenik za Labinštinu.

U prijemu kod Župana Bojana Sever upoznati smo s projektom oko obnove pčelinjaka a u razgovoru s pod predsjednikom ČZS i s predsjednikom pčelarske udruge Idrija upoznati smo s projektom kako koristiti pčelinjak u turističku promidžbu, jer nakon otvaranja pčelinjak je preuzela dotična pčelarska udruga.

Najavljen je uzvratni posjet našoj udruzi i radujemo se njihovom dolasku.

Cvetko Gortan

Prijava

Pretraživanje

Herbarij

Ljudi su od davnina koristili biljke iz svoje okoline za različite potrebe, pčelari biljke gledaju drugačijim očima, prije svega se informiraju o onim medonosnim

Opširnije...

Košnice

Docs / SupportKošnica je nastamba za pčele u kojima zbog lakše manipulacije pčelama i medom čovjek smješta pčelinje zajednice. Nekad da bi došao do meda ljudi su morali ugušiti pčele. Razvojem pčearstva dolazi se do novih spoznaja pa tako bilježimo brojne vrste košnica.

Opširnije...

Vrste pčela

Vrste pčelaNa svijetu ima približno oko 20 000 vrsta pčela gotovo na svim kontinentima. Najčešća je vrsta pčela medarica (apis mellifera), podrijetlom iz Afrike. Naselila se u Mediteranske zemlje i Europu prije nego što se nastanila u Aziji, Australiji i Sjevernoj Americi.

Opširnije...

Joomla templates by Joomlashine